03 augusta 2009

Nenechajte sa vykopnúť bez odstupného

Tento rok sa v diskusiách o zamestnaní (napr. tu Nárok na odstupné alebo mnoho tém na Porade) často objavujú otázky týkajúce sa toho, ako neprísť o odstupné, keď vás zamestnávateľ prepustí. Zhrniem tu niektoré základné pokyny. Upozorňujem, že nejde o nejakú právnu analýzu, skôr praktické rady, ktorými sa môže riadiť každý kto sa ocitne v takej situácii.

Odstupné vám patrí v prípade, ak vás zamestnávateľ prepustí kvôli rušeniu firmy alebo kvôli znižovaniu stavov (nadbytočnosť pracovníka) alebo kvôli tomu, že na základe lekárskeho posudku už nemôžete vykonávať svoju prácu zo zdravotných dôvodov.  V dnešnej dobe sú aktuálne hlavne prvé dva dôvody prepustenia, v Zákonníku práce je to uvedené v §63 odstavec 1 písmená A a B.
  1. Pri takomto prepustení teda máte nárok na odstupné vo výške buď dvoch priemerných platov alebo troch priemerných platov ak váš pracovný pomer trval dlhšie ako 5 rokov.
  2. Zároveň platí aj výpovedná doba, čiže vás nemôžu prepustiť okamžite.
  3. Vo všeobecnosti je najvýhodnejšie nechať zamestnávateľa, aby vám dal výpoveď.
  4. Ak pre to nemáte dobrý dôvod (napr. že už máte dohodnutú inú prácu) nie je pre vás výhodné súhlasiť s nejakou dohodou, ktorá ruší výpovednú dobu a stanoví dátum konca pracovného pomeru.
  5. Ak takú dohodu predsa podpíšete uistite sa, že tam je uvedený správny dôvod (ako sú uvedené vyššie), lebo inak prídete o odstupné. 
  6. A nezabúdajte, že dohoda je dobrovoľný akt, jedna strana nemôže druhú prinútiť dohodu podpísať, pretože ak to urobí tak je to neplatný dokument. Čiže ak vás k tomu zamestnávateľ núti vyhrážkami tak mu odpovedzte, že takto podpísaná dohoda bude neplatná a nakoniec vám ešte bude musieť uhradiť škodu.
  7. Aj počas výpovednej doby pracujte disciplinovane a zodpovedne, pretože ak budete zanedbávať svoje povinnosti, môže vám zamestnávateľ zmeniť dôvod výpovede na porušenie pracovnej disciplíny a prídete o odstupné.
  8. A ešte jedna pripomienka: zamestnanec samotný nemôže podať výpoveď pre nadbytočnosť alebo dokonca pre rušenie firmy. Niekomu sa môže zdať absurdné, že to vôbec spomínam, ale diskusiách položili aj takú otázku. A vôbec, ak dá výpoveď zamestnanec, tak odstupné nedostane bez ohľadu na dôvod.
Ešte by som chcel povedať pár slov k tomu, ako by ste mohli naložiť čo najlepšie s odstupným, ktoré dostanete. Odstupné vo výške dvoch platov môže byť celkom slušná suma, aj pri minimálnej mzde je to viac ako 500 EUR (16000 Sk) čiže sa oplatí pouvažovať čo s ním.
  • Nedoporučujem si dopriať za odstupné nejakú drahú dovolenku, sú to vyhodené peniaze, ktoré vám neskôr budú chýbať. Oddych si doprajte, ak ho potrebujete, ale nepoužite na to viac ako polovicu odstupného, ak je to možné tak ešte menej.A najlepšie bude ak tú dovolenku spojíte so zlepšovaním svojich jazykových schopností.
  • Zaplaťte si nejaké intenzívne školenie, ktoré vám pomôže rozšíriť vaše možnosti a teda aj šancu na nájdenie novej práce.
  • Obnovte si svoj šatník, navštívte vizážistu, kaderníka a pod ale opäť - nie je dobré na to minúť celé odstupné.
  • Odložte si ich do rezervy, z ktorej môžete čerpať, ak by hľadanie novej práce trvalo dlhšie ako dostávate podporu.
Môžete to spraviť tak, že si tie peniaze rozdelíte na niekoľko častí a využijete všetky možnosti súčasne.

Držím palce všetkým, ktorí práve prechádzajú touto náročnou etapou pracovného života.
Bookmark and Share