18 mája 2009

Dobrý sprievodný list - čo na to treba?

Sprievodný list je najbežnejšou súčasťou hľadania zamestnania. Keď sa uchádzaš o zamestnanie je vhodné ho poslať aj v prípade, že ho zamestnávateľ nepožaduje. Je to dobré poslať dať mu trochu viac vedieť o tom, kto si a čo dokážeš. 

Daj pozor na gramatiku

Záleží nielen na tom čo napíšeš, ale aj na tom ako to napíšeš. Aj keď sa to zdá samozrejmé, asi by si sa divil, koľkí pošlú list bez toho, aby si ho po sebe skontrolovali a opravili - a to je veľká chyba. 
Pritom vo chvíli, keď si zamestnávateľ číta tvoj sprievodný list je práve spôsob písania jedným z faktorov, ktoré rozhodujú o tom, či sa dostaneš ďalej. Nehovorím, že to musí byť dokonalé. Ani ja nepíšem bez chyby (a zamestnávatelia tiež nemusia stopercentne ovládať Pravidlá slovenského pravopisu). Lenže do očí bijúce gramatické chyby a nesprávny slovosled si zamestnávateľ vyloží ako lajdáckosť, nedostatok pozornosti a ignoranciu - napriek tomu, že takéto negatívne vlastnosti vôbec nemáš. A potom už nedostaneš príležitosť ukázať v čom si dobrý, dvere budú zavreté. Preto si daj záležať na gramatike. 

Vyhni sa úletom a nepoužívaj predlohy

Zamestnávateľ nemá čas lúštiť hádanky, preto zabudni pri písaní sprievodného listu na kreatívne hlúposti a úlety (vynimkou snáď môže byť odvetvie, kde sú kreativita a úlety pracovnu metódou, ale aj tam opatrne). Buď stručný a zrozumiteľný.
Nepoužívaj predlohy, pretože sa to dá spoznať ak si nejakú použil a to potom budeš vyzerať ako niekto, kto nie je schopný samostatne napísať pár viet o sebe. A ak už nejakú predlohu použiť musíš (čiže chceš), tak ju primerane uprav - nakoniec zistíš, že ti to dá skoro takú prácu akoby si to sám napísal. Takže kašli na predlohy a napíš si to sám.

Buď úprimný a maj jasno v tom čo chceš 

Úprimnosť (a nestrojenosť) je dôležitá, pretože pôsobí dôveryhodne. Problém však je, že zároveň ukáže či to myslíš vážne (naozaj chceš pracovať pre tú firmu alebo ti ide iba o peniaze a ostatné ťa nezaujíma?). Čiže úprimnosť ti prinesie výsledky iba ak presne vieš čo chceš (poznáš svoj cieľ) a zároveň to, čo chceš prinesie úžitok aj budúcemu zamestnávateľovi - a to je kľúčové. 
Zamestnávateľ ťa bude platiť za to, že si pre neho užitočný. Ak nebudeš užitočný, si zbytočný. A pre tvoju kariéru nie je nič horše ako byť zbytočný.

To je všetko.

Kto chce viac sprievodnom liste, nech sa pozrie napríklad sem:

sprievodný list / motivačný list

 

Bookmark and Share